Skip to main content

Najlepsze noclegi i restauracje w Tojej oklicy. Sprawdź!

BLOG

Szlaki turystyczne na Turbacz - poznaj nasze TOP 5 propozycji!

2 koment.

Turbacz jest najwyższym szczytem Gorców. Słynie on z niesamowitych widoków — z okolic jego wierzchołka rozciąga się m.in. wspaniała panorama Tatr. Liczba szlaków, którymi można wejść na to wzniesienie, jest naprawdę duża.

Jaka jest idealna baza wypadowa na Turbacz?

Odkryj piękno Gorców: Przewodnik po szlakach

Gorce, malownicze pasmo górskie w południowej Polsce, kryją w sobie mnóstwo tras i tajemnic, które czekają, by je odkryć. Przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik po pięciu wyjątkowych szlakach, które pozwolą Ci doświadczyć bogactwa przyrodniczego i kulturowego tego regionu. Każda z proponowanych tras oferuje unikalne doznania, od wspaniałych panoram Tatr, poprzez spokojne polany, aż po historyczne zabytki ukryte wśród górskich wiosek. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami i życzymy owocnego planowania Twojej przygody w sercu Gorców!

Jak dojść na Turbacz z Podobina i Koninek?

Jak możemy przeczytać na stronie www.apapiernia.pl, Apartamenty Agroturystyczne Papiernia w miejscowości Niedźwiedź, to idealna baza wypadowa na Turbacz — do miejscowości tej bez problemu dotrzemy zarówno samochodem, jak i autobusem. Naszą wędrówkę możemy zacząć w pobliskich Koninkach. Pierwszy odcinek trasy warto pokonać wyciągiem — w ten sposób dostaniemy się na Polanę Tobołów. Po jej opuszczeniu możemy wejść na Suhory i obejrzeć najwyżej położone polskie obserwatorium astronomiczne. Na szlaku znajdziemy również kilka malowniczych polan — miłośnicy pięknych widoków nie będą więc zawiedzeni. Po powrocie z wycieczki możemy udać się z powrotem do miejscowości Niedźwiedź, gdzie znajdziemy termy lub do Poręby Wielkiej, w której można podziwiać piękny, zabytkowy park.

Szlak na Turbacz z Lubomierza — dlaczego warto go pokonać?

Szlak na Turbacz z Lubomierza uchodzi wśród turystów za jeden z najbardziej malowniczych. Zaczyna się on w przysiółku Rzeki i prowadzi przez cztery polany oraz szczyt Kudłonia. Po drodze mijamy m.in. pasterskie szałasy na Polanie Podskały oraz ścieżkę edukacyjną "W dolinie Gorcowego Potoku”. Trasa ta jest stosunkowo długa, jednak niezbyt trudna, a przy tym prowadzi cały czas żółtym szlakiem — nie ma więc ryzyka pobłądzenia. Co ważne, jej przebieg jest bardzo urozmaicony: zobaczymy na niej zarówno piękny, stary las, jak i polany, z których roztaczają się wspaniałe widoki okolicy.

Szlak na Turbacz - jaki wybrać?

Jak dotrzeć na Turbacz z Rabki-Zdroju?

Trasa ta zaczyna się w okolicach dworca PKP Rabka-Zdrój. Po przejściu przez całe praktycznie miasto wchodzimy na malowniczy czerwony szlak. Można z niego obserwować m.in. szczyty Beskidu Wyspowego oraz Tatr, a widoki naprawdę zapierają dech w piersiach. Dalsza wędrówka zaprowadzi nas na Maciejową — tutaj znajduje się bacówka PTTK, w której możemy odpocząć. Kontynuując wycieczkę, dotrzemy do schroniska na Starych Wierchach, a następnie — na sam Turbacz. Po drodze możemy zobaczyć miejsce, w którym w roku 1973 doszło do katastrofy samolotu sanitarnego — z jego szczątków zbudowano pomnik.

Jak dojść na Turbacz z Nowego Targu?

Z Nowego Targu prowadzą na Turbacz dwa szlaki. Oba zaczynają się w dzielnicy Kowaniec. Pierwszy, szlak żółty, wiedzie przez Bukowinę Miejską, czyli najwyższą górę w obrębie granic miasta, a następnie — przez Wisielówkę. Nazwa tego drugiego wzniesienia pochodzi od samobójców, których w dawnych wiekach właśnie tutaj chowano. Przy trasie znajduje się również Kaplica Papieska — wygłaszał tu swe kazania ks. Józef Tischner. Szlak zielony zaczyna się w tym samym miejscu, jednak jego przebieg jest inny: prowadzi on przez Polanę Sralówka (można z niej zobaczyć m.in. Jezioro Czorsztyńskie) i Bukowinę Waksmundzką.

Jak wygląda trasa na Turbacz z Łopusznej?

Na Turbacz dotrzemy również z Łopusznej. W wiosce tej możemy zobaczyć ciekawy stary dworek oraz zabytkowy drewniany kościół. Sama trasa jest specyficzna — prowadzi przez rozsiane na różnej wysokości przysiółki pobliskich wiosek. Trafimy tu również na liczne polany, z których rozciągają się wspaniałe widoki na okolicę. Na uwagę zasługuje Hala Długa — oprócz krajobrazów można tu zwykle podziwiać stada pasących się owiec. Na trasie tej nie trafimy natomiast na zbyt wielu innych turystów — być może ze względu na fakt, że szlak ten jest stosunkowo trudny do pokonania.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Krystian · 6 miesięcy temu
    Po przeczytaniu tego przewodnika, mam jeszcze większą ochotę wyruszyć na wędrówkę na Turbacz. Z opisanych tutaj tras wydaje się, że każda z nich oferuje unikalne widoki i doznania. To, że można zacząć wędrówkę zarówno w Koninkach, Lubomierzu, Rabce-Zdroju, Nowym Targu, czy Łopusznej, sprawia, że mam ochotę przejść je wszystkie! Wspaniale jest wiedzieć, że istnieje tyle różnych szlaków, które pozwalają chętnym odkrywać piękno Gorców. Teraz muszę tylko zdecydować, którą trasę wybiorę na moją pierwszą przygodę w tych górach. Dzięki za cenne informacje!
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Klaudia · 4 miesięcy temu
    Do tej pory podchodziłam na Turbacz z Nowego Targu i Koninek. Z pozostałych miejscowości nie miałam jeszcze okazji :) Bardzo lubię Gorce i chyba nigdy mi się nie znudzi wędrowanie po tych terenach.