Najlepsze noclegi i restauracje w Tojej oklicy. Sprawdź!

BLOG

Atrakcje turystyczne Jury Krakowsko - Częstochowskiej

Dodaj komentarz

Jura Krakowsko - Częstochowska to region geograficzny położony w południowej Polsce, na terenie województwa małopolskiego. Tereny jury są bardzo zróżnicowane, zachwycające i pełne naturalnych atrakcji.
Co warto zwiedzić na terenie Jury Krakowsko - Częstochowskiej? Jakie są miejsca atrakcyjne dla turystów? Jak przedstawia się baza noclegowa dla turystów?

Zamek w Ogrodzieńcu w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej


Jura Krakowsko-częstochowska - co warto zwiedzić?


Regiony jury to tereny malowniczych dolin, zamków, jaskini, krajobrazów i zabytków architektury. Obszar ten sprzyja aktywnemu wypoczynkowi, jak również spokojnym i nostalgicznym spacerom i piknikom. Miejsce to posiada wiele ciekawych i atrakcyjnych punktów, które zachwycą niejednego turystę.


Do najpopularniejszych atrakcji regionu należą:

  • Maczuga Herkulesa - maczuga skalna zbudowana z twardych wapni skalistych. Skamieniałość znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego w miejscowości Piaskowa Skała. Ten naturalny pomnik zachwyca swoim niecodziennym wyglądem, wielkością i kształtem. Ostaniec ten wznosi się na wysokość 25 metrów i stoi "do góry nogami". Legenda głosi, iż została ona tak ustawiona przez samego diabła.
  • Grota Łokietka - to krasowa jaskinia o poziomym rozwinięciu. Grota ta niegdyś zwana "Królewską", położona jest na najwyższym wzniesieniu Ojcowskiego Parku Narodowego - Górze Chełmowej. Miejsce to otacza jedna z najsłynniejszych polskich legend dotycząca króla Władysława Łokietka. Grota składa się z kilku korytarzy oraz dwóch dużych sali - Rycerskiej i Sypialni. Jaskinia jest wyżłobiona przez wodę, a wstępny odcinek groty nie posiada stropu.
  • Zamek Pieskowa Skała - budowla wzniesiona na terenie wsi Sułoszowa w Dolinie Prądnika. Zamek ten był bardzo ważnym ogniwem w łańcuchu obronnym i fortyfikacyjnym drogi handlowej Kraków - Śląsk. Zamek ten w obecnych czasach należy do niewielkiej grupy zabytków odrodzenia na terenie Polski.
  • Pustynia Błędowska - jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc jury. Powstanie pustyni zdeterminowała działalność człowieka, która było wycinanie drzew na potrzeby górnictwa. Po wycince lasów na powstałą powierzchnię dostał się luźny piasek, tworzący ówczesną pustynię.
  • Zamek Ogrodzieniec - za dawnych czasów budowla dekoracyjna, ze spora ilością basztów i wieżyczek. W obecnych czasach pozostałości i ruiny udostępnione do zwiedzania przez turystów.

Baza noclegowa.


Tereny Jury Krakowsko - Częstochowskiej to rozległy teren, którego zwiedzanie można podzielić na kilka dni. Na obszarze jury istnieje dobrze rozwinięta baza noclegowa. Jedną z atrakcyjnych propozycji są noclegi w Hucisku, gdzie gospodarze z wielką dbałością troszczą się o swoich gości i ich potrzeby.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.