Skip to main content

Najlepsze noclegi i restauracje w Tojej oklicy. Sprawdź!

AKTUALNOŚCI

Krakowska konferencja Miasta historyczne 3.0

Dodaj komentarz

Dnia 28 marca 2022 roku w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie odbyła się 3. edycja międzynarodowej konferencji pod nazwą "Miasta Historyczne 3.0”. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało: „Miasta przyjazne turystyce – w poszukiwaniu nowego modelu atrakcyjności”. Ze względu na doświadczenia pandemiczne wydarzenie to odbyło się w formule online. Podczas spotkań poruszano temat wpływu pandemii COVID-19 na rozwój turystyki. Dyskutowano również na temat podejścia miast historycznych do wyzwań z tym związanych.

Krakowska Konferencja

Międzynarodowe forum dyskusyjne

Międzynarodowa konferencja online pozwoliła na dyskusję na temat nowych doświadczeń i wyzwań związanych z turystyką w miastach historycznych. Specjaliści z różnych dziedzin starali się wspólnie przedstawiać i rozwiązywać związane z tym tematem zagadnienia. Poruszono kwestie ekonomiczne, geopolityczne, a także społeczne.

Kraków jako miasto historyczne 

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas swojego konferencyjnego wystąpienia poruszył temat polityki zrównoważonego rozwoju turystycznego. Podkreślił on kluczową rolę odnalezienia balansu pomiędzy rozwojem a zachowanie tradycji. Mówił też o konieczności poszukiwania nowego modelu turystyki, szczególnie w obliczu najnowszy wydarzeń na świecie. Nie tylko pandemia, ale również wojna w Ukrainie zmieniła podejście Polaków do turystyki. Zmniejszył się także napływ turystów zagranicznych. Prezydent Krakowa zapewnił, że miasto pozostaje otwarte i bezpieczne dla wszystkich – mieszkańców, ale także przyjezdnych, z jakiegokolwiek powodu by się nie pojawiali.

Poza wystąpieniami przedstawicieli miasta Kraków, konferencja online „Miasta Historyczne 3.0” dała miejsce do rozmów dla gości z całego świata. Kraków odwiedzili przedstawiciele innych miast historycznych, takich jak: Wenecja, Bolonia, Genua, Dubrownik, Braga czy Québec.

Krakowska konferencja i jej tematyka

Spotkanie dotyczyło przede wszystki wyzwań związanych z sytuacją epidemiologiczną COVID-19 zarówno aktualnych, jak i tych przeszłych. Poruszano także tematy związane ze zrównoważonym rozwojem, które są tak aktualne w dynamicznie zmieniającym się współczesnym świecie. Jednym z tematów był udział lokalnej ludności w zachowaniu dziedzictwa kulturowego miasta Kraków. Rozważano też jakie są granice komercjalizacji turystycznej dziedzictwa historycznego. Z pewnością ta przestrzeń do rozmów wpłynie pozytywnie na rozwój turystyki w najbliższym czasie.

 

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.